10 Eylül 2019

İso 9001 Belgesi

İSO dünyadaki tek otorite olan teşkilatın adı. Uluslararası Standartlar Teşkilatı bireylere kalite sunumunu sağlayan belgeyi verir. İSO 9001 belgesinin asıl amacı firmaların kalite yönetimi sistemine sahip olmasıdır. Dünyanın her noktasında hizmet veren kurum ve kuruluşlar İSO 9001 belgesi almak için kalite yönetimi sistemini kurmak ve istenen kuralları yerine getirmekle yükümlüdür. İSO 9001 belgesi firmanın verimliliğinin artmasında, kaliteli işleyişini gerçekleşmesinde, daimi iyileştirmesi ve kurumsallaşmasında etkili bir rol oynar. İSO 9001 belgesi almak demek bir kuruluşun bulunduğu ülke sınırları içerisinde kalmayıp, enternasyonel bir açılıma imza atmasıdır.

Bir firmanın İSO 9001standartlarını yerine getirmesi halinde ürünün imalat aşamasından, piyasaya çıkarılması, dağıtılması aşamasına kadar üst seviyede nitelikler taşıyor olması gerekmektedir. Çağın gerektirdiği teknolojileri kullanarak uluslararası platformda kendine yer bulmak isteyen firmalar İSO 9001, kalite belgesinin sistematik tüm kurallarına uyumluluğu zorunluluğunu getirmektedir. Ürünlerin alıcısının tüm beklentilerini, ihtiyaçlarını giderebilecek bir yapıya sahip olmak, ekip çalışmasının titizlikle yapılması, kaliteye öncelik tanınarak verimliliğin artmasını hedefleyen firmalar bu belgeyi almaya hak kazanır. Kalite yönetimi olmayan firmalarda sistemin iyileştirilmesi beklenir. Çünkü firmaların hizmetlerinde hata payının olması demek kalite düşüklüğünü ve ürün maliyetinin artarak verimsizliğine neden olur.

İSO 9001 belgesi firmadaki tüm işleyişi inceleyen bir yapıdır. Üretim, tasarım, geliştirme, satış, satın alma, dökümantasyon, sevkiyat, müşteri memnuniyeti, insan kaynakları ve üst yönetim değerlendirmeleri süreci belirleyen unsurlardır. İSO 9001 belgesine sahip olmak firmanın kendine has işleyişine dur demek, şirket sahiplerinin işlerini aksatmadan çözümler getirmesini ve sertifikanın sağlayacağı avantajları kullanmasını sağlar. Özellikle KOBİ’ler için bu sertifikaya sahip olmaya çalışmak kaliteli imajını sektöre kabul ettirmek, müşteri memnuniyetini artıracak faaliyetlere daha hızlı ve disiplinli yaklaşımını beraberinde getirecektir.

WhatsApp chat