Patent Kavramına Genel Bakış

18 Eylül 2019

Patent Kavramına Genel Bakış

Bilim dünyasında yaşanan gelişmeler hiçbir zaman hiçbir biçimde hız kesmiyor. Gün geçmiyor ki yeni bir buluş, yeni bir ürün insanların karşısına çıkmasın. İşte buna bağlı olarak da insanların yaşamına yeni yeni olgular giriyor ve bu olgular da ciddi anlamda önem arz ediyor. İşte onlardan bir tanesi de işin içinde olanlar için son derece önemli olan ama bilmeyenlerin oldukça yabancı bir kavram olan patent olgusu. Patent Kavramına Genel Bakış 

Bu yazıda patent nedir, neden gereklidir, nasıl patent alım süreci işler, kaç tür patent vardır sorularını yanıtlarını en basit biçimde vermeye çalışacağız.

Öncelikle kavramın ne olduğunu açıklamak gerekir ise bu kavram tamamen imalat sektörü ile alakalı olan bir kavramdır ve sizin işyerinizde ürettiğiniz bir ürün varsa ve bu ürün daha önce sizin ürettiğiniz biçimi ile başka bir kurum tarafından üretilmemiş ise o zaman siz bu ürünün size ait olduğunu gösterme, satma, ithal edilmesini engelleme adına ilgili kuruma başvurarak aldığınız belgedir.

Patent alma süreci uzun ve zorlu bir süreçtir ve gerekir ise mutlaka bir bilen ile çalışmak gerekir. Burada ülkemiz ölçeğinde patent alınacak ise başvuru adresi Türk Patent Enstitüsüdür. Ama Avrupa ölçeğinde böyle bir sürece gidilecek ise o zaman Avrupa Patent Merkezine başvuru yapmak gerekir. Lakin Avrupa Patent Merkezine başvurmadan önce ülkemizde patent alınması gerekir.

Patent alma için nerede olursa olsun süreç aynıdır. Öncelikle başvuru ücreti ile Türk Patent Enstitüsüne online ya da yazılı olarak başvuru yapılır. Bu aşamada istenen evraklar Türk Patent Enstitüsüne verilir. Bu evraklar arasında vergi levhası ( kurum başvuruları için) ürüne dair her türlü teknik doküman, imza sirküleri ve başvuru dekontu ile başvuru formu bulunmaktadır.

Bu aşamadan sonra kurum tarafından araştırmalar başlatılır ve herhangi bir sorun yoksa patent alma süreciniz 10 yıllığına gerçekleşir Başvuru kabulünden sonra da tekrar 10 yıl için bir ücret ödenir ve bu on yılın sonunda devam edilecek ise devam ücreti ile patentinizin yine sizde kalır.

Patent önemlidir zira emek hırsızlığına karşı alınan çok ciddi bir tedbirdir.

Patent Nedir ?

WhatsApp chat