12 Eylül 2019

Patent Nedir ?

Üretimini ve buluşunu yaptığınız ürünün başkaları tarafından kullanılıp, çoğaltılmasının önüne geçmek için, mutlaka patent almanız gerekir. Bunun anlamı, ürünün mucidinin ve üreteninin siz olduğunuz tescillenmesidir. Tüm haklarının size olduğu konusunda, yasal hakkınızı koruyabilmeniz açısından mutlaka elinizde patent belgesi bulunmalıdır. Patent, devlet tarafından verilen bir belgedir. Bu belge, insanların sosyal, ekonomik ve teknik anlamda ilerlemesini teşvik etmek için önemlidir. Gelişmiş endüstriye sahip ülkeler için, verilen patent sayısı diğerlerine oranla çok daha fazladır. Bu nedenle denilebilir ki, patent belgesi bir yandan üreticinin haklarını korurken, diğer yandan da ülkelerin gelişmesi konusunda önemli bir sistemdir. Patent Nedir ?

Patent almak, ürün sahiplerinin haklarını korumaktadır, nedeni ise, üretilen bir ürünün izinsiz taklit edilmesi, pazarlanması ya da çalınması bu şekilde cezalandırılır. Ayrıcı yaratıcı ve yenilikçi fikirleri sunmak adına da önemlidir. Bir icat ya da ürünle ilgili çalışmaları olan, ancak bunu ortaya çıkarma konusunda cesaret gösteremeyenler için de teşvik edicidir. Patent hakkın, her ülkenin kendi sınırları içerisinde geçerli olmaktadır. Yani patent hakkı almış bir kişi, başka bir ülkeye gittiğinde elindeki belge geçerli olmaz. Ancak başka bir ülkeye gittiğinde bu konuda başvuru yaparak, patent isteyebilme hakkına sahip olmaktadır. Patentler ulusal olarak verilmektedir. Dünya patenti gibi bir durum söz konusu değildir. Patent alma konusundaki süreçte, ne gibi belgelere sahip olmanız gerektiği bilgisi size verilecektir. Burada önemli olan patent hakkını alıp, almamanız olacaktır. Bu noktada en önemli konu, icadınızdan emin olup, olmamanızdır. Buluş, önceki buluşların üzerine katkı sağlıyor ve onlardan büyük farklarla ayrılıyorsa, başvurunun olumsuz sonuçlanması düşük bir ihtimal olacaktır. İcat, başvuru yapmadan önce mutlaka gizli tutulmalıdır.

Başvuru yapmadan önce buluşla ilgili olarak, yazılı ya da sözlü herhangi bir paylaşım yapılmamalıdır. Aksi halde ürün yeni olmadığından dolayı, patent alma durumu söz konusu olamaz. Buluş niteliğinde olsa dahi, kesinlikle patent verilemeyecek konular da elbette söz konusudur. Bunlar, genel ahlaka ve kamuya aykırı buluşlar ve bir diğeri de bitki ve hayvan türleriyle, biyolojik temellere dayanan hayvan ve bitki yetiştirme usulleri olarak bilinmektedir. İyi bir teşvik aracı olmakla birlikte patent, icat yapan yetenekleri ve entellektüel çalışmalarını ortaya çıkarır. İş adamlarını da bunları desteklemeye yönlendirici olur. Bu şekilde değerlendirmeye teşvik edici olmaktadır.

İso 9001 Belgesi

WhatsApp chat