23 Ağustos 2019

Patent Tescili

Belli bir emek verilmiş ve üretilmiş ürünün kullanma, üretme, pazarlama ve satma hakkının, mucidinin elinde bulundurulması ‘patent’ belgesiyle tescillenmektedir. Buluşun tasdiklendiği, buluş sahibine ayrıcalık sağlayan ‘patent’ belgeleri, yasal belgelerdir. Sınai mülkiyet haklarından biri, patent belgeleri olarak alınmaktadır. İcat edilen herhangi bir ürünün seri üretime girmesi, gereken standart ve normların sağlanabilmesi için mutlaka patentinin alınması gereklidir. Patenti alınmayan ürün çalınabilir, taklit edilebilir. Üretim ve satma hakkı kişi ya da kuruma ait olabilmesi, patent alınmasıyla mümkündür. Ülkemizde patent tescili ile ilgilenen resmi kurum vardır. ‘Türk Patent ve Marka Kurumu’, buluşları inceleyerek, patent almak için özelliklerine sahipse, gereken belgeleri isteyerek, patent belgesini vermektedir. Başvuru formu ve başvuru ücret dekontu, ürün için patent alma şartları sağlandığında istenen belgeler olarak bildirilmiştir.

Ayrıca, tarifname, istemler, ürünün özeti ve fotoğraflar patent almak için gereken diğer belgeler arasında yer almaktadır. Patent çeşitleri incelemeli ve incelemesiz paten olarak ayrılmaktadır. Ayrıca basit ve küçük icatlar için faydalı model seçeneği bulunmaktadır. Patent almaya hak kazanmak aslında, ürünün orijinalliği ve insanlığın gelişimine katkı sağlayan bir icat olması ile ilgilidir. Patent hukukunun ana tabanında buluşlar bulunmaktadır. Herhangi bir temeli ve anlamı olmayan ürünlerin, patent belgesi alması mümkün değildir. Patenti alınan ürüne yeni katkı ve eklemeler yapılabilmektedir. Bunun üzerine tekrar başvuru yaparak, ek patent almak mümkün olmaktadır. Patentler tüzel veya özel kişilere ait mülkler olarak adlandırılmaktadır. Patent belgesinin, marka tescili ile karıştırılma durumu söz konusudur. İnsanların kafasının karıştığı bir nokta da budur.

Patent almanın ilk aşaması, buluş sahibi Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılır ve patent araştırılması yapılır. Patentin taşıması gereken nitelikler bulunmaktadır. Bunların başında yenilik gelmektedir. Tekniğin alışılmış ve biline durumunun haricinde, yeni ve farklı bir buluş olmasıdır. Tekniğin bilinen ve alışılmış durumunun aşılması da, patent alınması için önemlidir. İcat, alakalı olduğu teknik alandaki uzmanlar tarafından, teknik konudaki bilinen durumun üzerinde ise kabul edilmektedir. Bir diğer özellik ise, sanayi alanına uygulanabilir olma durumudur. İcadın, üretildiği endüstri alanında kullanılabilir ve uygulanabilir olması gereklidir.

WhatsApp chat